فرماندار اسفراین در نشست شورای حفاظت از منابع آب از انسداد کلیه چاههای آب غیر مجاز تا سال ۱۴۰۰ در این شهرستان خبر داد .
به گزارش صبح اسفراین به نقل از خبرگزاری فارس از اسفراین جواد نوروزی در نشست شورای حفاظت از منابع آب که با حضور مسوولین ادارت و نهادهای مرتبط و اعضای این شورا در محل فرماندار تشکیل گردید با بیان اینکه آب یکی از زیر ساخت های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی است گفت : مدیریت منابع آب برای همه ما بسیار ضروری و حائز اهمیت است .
وی گفت : اولویت اصلی این شورا باید برخورد قانونی با چاه های حفر شده غیرمجاز و چاه هایی که اضافه برداشت دارند باشد و حفاظت از منابع آبی وظیفه تمامی دستگاههای اجرایی شهرستان می باشد .
فرماندار اسفراین افزود : از ابتدای فعالیت شرکت آب منطقه ای در شهرستان تاکنون تعداد ۳۰۵ حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده که بیش از ۷۰۰ حلقه چاه غیر مجاز دیگر در شهرستان وجود دارد که برای انسدا انها بایستی برنامه ریزی لازم انجام گیرد .
نوروزی گفت : به دلیل مشکلات آبی و خشکسالی های پی در پی در شهرستان تا سال ۱۴۰۰ کلیه چاههای غیر مجاز شهرستان مسدود خواهند شد .
وی از برداشت بیش از ۱۷۰ درصدی اضافه برداشت چاههای شهرستان خبر داد و افزود : میانگین کشوری در برداشت از چاههای آب چیزی حدود ۷۰ درصد می باشد که این رقم در شهرستان به ۱۷۰ درصد رسیده که زنگ خطر بزرگی برای اقتصاد و کشاورزی شهرستان می باشد .
نوروزی افزود : در سطح استان خراسان شمالی تعداد ۱۱ دشت وجود دارد که در ۴ دشت آن ممنوعه برداشت آب اعلام شده که دو دشت از دشت های ممنوعه در شهرستان اسفراین واقع هستند که یکی از این دشت ها بدلیل اضافه برداشت ها و دیگری که در منطقه صفی آباد قرار دارد به دلیل کیفیت آب جزء دشت های ممنوعه می باشد .
در ادامه این نشست هریک از حاضرین نقطعه نظرات خود را در خصوص حفاظت از منابع آبی شهرستان ارائه نمودند و افزایش میزان برداشت سالانه کشاورزان از چاههای مجاز از ۳۰۵۰ ساعت به ۳۸۰۰ ساعت و برخورد قانونی و قاطع نیز با مالکان چاههای غیر مجاز از مهمترین مصوبات این جلسه بود .