نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت :  دو سوم قنوات استان خراسان شمالی در شهرستان اسفراین وجود دارد که بیش از ۸۵ میلیون متر مکعب سالانه توسط این قنوات برداشت آب داریم .

به گزارش صبح اسفراین به نقل ازخبرگزاری فارس از اسفراین دکتر هادی قوامی در نشست خبری در جمع خبرنگاران این شهرستان با گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی گفت : همه ما موظفیم روحیه شهامت ، شجاعت و استقامت ایثارگران ، شهدا ، جانبازان و ازادگان را به نسل جوان منتقل نمائیم .

وی گفت : استقامت و پایداری آزادگان در دوران اسارت نشان دهنده ایمان و عشق آنان به امام (ره) و ایران اسلامی بود .

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره با مشکلات آب و خشکسالی های پی در پی در کشور بویژه استان خراسان شمالی شهرستان اسفراین گفت : ۶۲۱ قنات در سطح استان خراسان شمالی وجود دارد که دو سوم این قنوات در شهرستان اسفراین هستند و بیش از ۸۵ میلیون متر مکعب سالانه آب توسط این قنوات برداشت می شود .

دکتر قوامی از ۶ هزار چاه عمیق در سطح استان خبر داد و افزود : ۵۰ درصد این چاهها غیر مجاز هستند که سالانه ۵۶۰ میلیون متر مکعب اب برداشت می کنند که این برداشت ۶ برابر قنوات سطح استان می باشد که این امر بحران اب را در سطح استان تشدید می کند .

نائب رئیس کمیسیون برنام و بودجه مجلس گفت : برای مقابله با بحران کم ابی باید کشاورزان به سوی سیستم آبیاری نوین روی بیاورند که در این خصوص دولت اعتبارات خوبی را پیش بینی کرده که از مجموع اعتبارات پرداختی برای سیستم آبیاری نوین ۸۵ درصد آن بلاعوض می باشد و ۱۵ درصد آورده خود کشاورز می باشد .

وی در ادامه از بهره برداری طرح تکمیلی فاز ۴ مجتمع صنعتی اسفراین تا پایان امسال خبر داد و افزود : این طرح با اعتبار ۹۴ میلیون یوروی و همچنین ۳۰ میلیارد تومان اعتبارات از محل منابع سازمان گسترش عملیات اجرایی در حال اتمام می باشد و تا پایان سال جاری با حضور مسوولین کشوری به بهره برداری می رسد که با بهره برداری از این طرح بیش از ۳۰۰ نفر نیروهای متخصص جذب می شوند .

قوامی در پایان با اشاره به مشکلات شرکت لوله گستر اسفراین برای ثبت سفارشات گفت : با توجه به اینکه ثبت سفارش لوله های ۹ و پنج هشتم و ۱۳ و سه هشتم در کشور ممنوع شده و حتی توسط وزارت صنعت و معدن ترخیص این نوع لوله ها از گمرک نیز ممنوع شده و با رایزنی ها و پیگیری های که با وزارت نفت انجام شده که این وزارتخانه برای سرمایه گذاری در ۲۸۰ حلقه چاه لوله های مورد نیاز خودش که فقط در شرکت لوله گستر اسفراین تولید می شود را تامین کند که بناست وزارت نفت بالای ۱۰۰ هزارتن از قرار داد ای پی سی را به این شرکت واگذار نماید که این امر فرصت طلایی خوبی برای شرکت لوله گستر اسفراین خواهد بود .

در پایان با اهدا لوح تقدیر و هدایای از سوی نماینده مردم اسفراین از تعداد ۱۰ نفر از خبرنگاران عرصه اطلاع رسانی شهرستان اسفراین تجلیل شد .