رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) اسفراین ازعمل موفقیت‌آمیز سرطان حنجره در بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان خبر داد .

به گزارش صبح اسفراین دکتر فرامرز یعقوبی با اعلام این خبر گفت : دکتر سید احسان امیری زاد متخصص گوش، حلق و بینی موفق شد بیمار ۶۴ ساله که مبتلا به سرطان گسترده حنجره و نای شده بود را با موفقیت جراحی کند .

رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) اسفراین بابیان اینکه جراحی سرطان حنجره تنها در مجهزترین مراکز دانشگاهی بزرگ کشورقابل قابل انجام است افزود: این عمل جراحی برای اولین بار در خراسان شمالی در بیمارستان امام خمینی (ره ) اسفراین انجام شده است .

وی با اشاره به اینکه این عمل جراحی ۱۲ ساعت به طول انجامید گفت: این بیماری به دلیل دست‌اندازی تومور به راه هوایی و ایجاد تنگی در مسیر تنفس برای بیمار مشکلات شدید در نفس کشیدن به وجود می‌آورد و به‌تدریج باعث انسداد کامل راه هوایی می‌گردد و در صورت عدم انجام جراحی جز سرطان‌های بسیار مهاجم و کشنده می باشد .

دکتر یعقوبی همچنین اظهار داشت : در این عمل کل حنجره و قسمتی از نای قاعده زبان دیواره جانبی حلق برداشته ‌شده زنجیره لنفاوی دو طرف گردن اطراف عروق بزرگ خارج‌شده و با فلاپ پوستی عضلانی عضله قفسه سینه بازسازی‌شده و یک سوراخ دائمی در راه هوایی ایجاد می‌شود و در مرحله بعد با تعبیه پروتز مخصوص تکلم امکان نسبی تکلم به بیمار داده می‌شود .

گفتنی است اسم علمی و پزشکی عمل ” توتال لارنژکتومی پارشیال فارنژکتومی با دایسکشن دوطرفه گردن بازسازی با فلاپ پکتورالیس ماژور ” می باشد . .

لازم به ذکر است دکتر سعید رضا نامی فلوشیپ بیهوشی قلب نیز در این عمل موفقیت‌آمیز حضور داشت .